خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
خانه » علمی » تحقیق در مورد پل مغزی / Pons
تحقیق در مورد پل مغزی / Pons

تحقیق در مورد پل مغزی / Pons

 

 

پل مغزی(pons) قسمتی از مغز است که از طرف بالا با مغز میانی(midbrain) و از طرف پایین با بصل النخاع (medulla oblongata) و از طرف جلو با ناودان بازیلار ٬ dorsum sella و از طرف عقب با مخچه مجاور می باشد.

 

شکل خارجی پل مغزی

 

پل مغزی محدب است و در آن عناصر زیر وجود دارد:

 

۱- یک شیار میانی به نام basilar sulcus که در آن شریان بازیلار قرار دارد.

۲- در هر طرف شیار بازیلار یک ستون طولی وجود دارد که در ضخامت آن رشته های عصبی کورتیکواسپینال یا قشری نخاعی عبور می کنند.

۳- در خارج ستون فوق الذکر ریشه های حسی و حرکتی عصب پنجم مغزی(trigeminal nerve) قرار دارند.

۴- از طرفین ریشه های عصب پنجم ٬ پایه های مخچه ای میانی(middle peduncle cerebellar) شروع می شوند.

۵- از شیاری که بین پل و بصل النخاع قرار دارد به ترتیب از داخل به خارج اعصاب ششم(abducent nerve) ٬ هفتم(facial nerve) و هشتم(vestibulo cochlear nerve) خارج می شوند.

 

 

سطح عقبی پل مغزی

 

سطح عقبی پل ٬ گود و مثلثی شکل است و نیمه ی بالایی بطن چهارم مغزی را تشکیل می دهد ٬ قاعده ی این مثلث در پایین و راس آن در بالا قرار دارد ٬ اضلاع این مثلث به صورت ستون های نسبتا ضخیمی است که آن ها را پایه های مخچه ای بالایی(superior peduncle cerebellar) می نامند.

سطح عقبی بطن چهارم ابتدا به وسیله ی پرده ای به نام superior medullary velum و سپس توسط مخچه پوشیده می شود.

 

 

ساختمان داخلی پل مغزی

 

ساختمان پل مغزی مانند مدولا دچار تغییراتی می شود که در مقاطع مختلف مورد بررسی قرار می گیرد. در مقطع عرضی پل به طور کلی دو قسمت دیده می شود. قسمت جلوی پل را بخش بازیلار و یا شکمی(ventral) و قسمت عقب پل را بخش پوششی(tegmental part) و یا پشتی(dorsal) می نامند.

 

 

مقاطع در پایین پل مغزی

 

قسمت بازیلار

در قسمت بازیلار(basilar) پل مغزی دو دسته رشته های عصبی طولی و عرضی قرار دارند ٬ در بین این رشته های عصبی توده هایی از سلول های عصبی به نام هسته های پلی(pontine nuclei) وجود دارند. رشته های عرضی پایه های مخچه ای میانی را می سازند.

 

رشته های طولی دو دسته اند. یک دسته از کورتکس مغزی شروع می شوند و به هسته های پل ختم می گردند که آنها را رشته های corticopontine می گویند. دسته ی دیگر از کورتکس مغزی شروع می گردند و به نخاع می روند که آنها را رشته های کورتیکواسپینال(cortico spinal) می نامند. این رشته های کورتیکو اسپینال در بصل النخاع پیرامیدها را می سازند.

 

 

عناصری که در قسمت تگمنتال پل وجود دارند

 

۱- هسته ی عصب ششم(عصب ابدوسنت) در عقب برجستگی صورتی(facial colliculus) قرار دارد.

۲- هسته ی حرکتی عصب هفتم(عصب فاشیال) در جلو هسته ی عصب ششم می باشد.

۳- هسته های اعصاب تعادلی(وستیبولار) و شنوایی(cochlear) در مجاورت پایه های مخچه ای پایینی قرار دارند. هسته های وستیبولار در زوایای طرفی بطن چهارم می باشند. بنابراین قسمتی از آن در پل و قسمت دیگرش در مدولا قرار دارد. هسته ی وستیبولار شامل چهار قسمت بالایی ٬ پایینی ٬ داخلی و خارجی می باشد. هسته های وسفیبولار(vesfibular) حس تعادل را از گوش داخلی می گیرند و توسط رشته های وستیبولوسربلار(vestibulocerebellar) به مخچه و به وسیله ی رشته های وستیبولواسپینال (vestibulospinal) به نخاع می برند.

۴- هسته های cochlear در دو وضعیت جلو و عقب قرار دارند و حس شنوایی را از گوش می گیرند و به هسته های زیتونی بالایی(superior olivary) می برند.

 

 

ماده ی سفید(white matter):

۱- جسم ذوزنقه ای شکل(trapezoid body) به صورت یک نوار عصبی عرضی است که هسته های cochlear جلویی را به هم وصل می کند.

۲- رشته های خروجی اعصاب ششم(ابدوسنت) و هفتم(فاشیال). باید توجه داشت که عصب هفتم حلقه وار هسته ی ششم را دور می زند.

 

 

مقطع عرضی در قسمت بالای پل مغزی

 

قسمت تگمنتال: در ماده ی خاکستری هسته های حسی و حرکتی عصب تری جمینال قرار دارند. در ماده ی سفید پایه های مخچه ای بالایی وجود دارند.

اشتراک گذاری مطلب
ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز