خوش آمدید - امروز : دوشنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۶
خانه » علمی » تحقیق در مورد سیستم عصبی / Nervous system
تحقیق در مورد سیستم عصبی / Nervous system

تحقیق در مورد سیستم عصبی / Nervous system

 

 

سیستم عصبی / nervous system

 

سیستم عصبی دستگاهی است که موجب ارتباط قسمت های مختلف بدن با یکدیگر و همچنین ارتباط موجود با خارج می شود.

 

پیدایش سیستم عصبی

 

دستگاه عصبی از لایه ی خارجی پوست اولیه ی جنین یعنی اکتودرم(Ectoderm) به وجود می آید ٬ بدین طریق که در آخر هفته ی دوم عمر جنین در سطح خارجی قسمت عقبی اکتودرم آن ضخامتی تشکیل می شود که آن را صفحه ی عصبی(neural plate) می نامند ٬ این صفحه ی عصبی به تدریج گود شده و ناودان عصبی(neural groove) را به وجود می آورد ٬ سپس دو لبه ی این ناودان به هم چسبیده و یک لوله ی عصبی(neural tube) ساخته می شود.

 

نمو لوله عصبی در همه جا یکسان نیست بدین طریق که قسمت جلو آن اتساع زیادتری پیدا کرده و سه برجستگی جلوی ٬ میانی و عقبی تشکیل می شود که آن را حباب های مغزی اولیه(primary cerebral vesicle) می نامند. هریک از این وزیکول ها پس از نمو حباب های ثانوی را می سازند. انتهای جلوی لوله ی عصبی علاوه بر اتساع روی خود پیچ می خورد. حباب های یاد شده به وسیله ی مجرایی به هم مربوط می باشند.

 

شکل سیستم عصبی در هفته ی پنجم عمر جنین

 

در این مرحله قسمت های مختلف سیستم عصبی تاحدودی از یکدیگر متمایز می باشند بدین نحو که قسمتی از لوله ی عصبی اولیه که در جلوی ستون مهره ای تنه قرار دارد ٬ نخاع (spinal cord) را می سازد. بخش دیگر لوله عصبی اولیه که در جلو مهره های گردن واقع شده است ٬ مغز (brain یا encephalon) را درست می کند.

 

قسمت جلوی مغز اولیه را Prosencephalon می نامند. این قسمت جلو خود به دو بخش ثانوی تقسیم می شود یکی Telencephalon که نیمکره های مغزی و روابط آنها را تشکیل می دهد که بطن های طرفی در ضخامت آنها قرار دارند ٬ دیگری Diencephalon است که بطن سوم در ضخامت آن واقع شده و تالاموس ٬ هیپوتالاموس ٬ اپی تالاموس(Metathalamus) و ساب تالاموس ٬ جسم پینه ای(pineal) و غده ی هیپوفیز را تشکیل می دهد.

 

قسمت میانی مغز اولیه را که از حباب میانی به وجود می آید مزانسفالون( Mesencephalon ) می نامند. از مزانسفالون پایه های مغزی(cerebral peduncle) Collicullus ها و tectum به وجود می آید. حباب عقبی(Rhombencephalon) نام دارد که خود شامل دو قسمت است ٬ یکی Metencephalon است که پل مغزی(pons) و مخچه(cerebellum) را تشکیل می دهد و دیگری Myelencephalon است که بصل النخاع(Medulla oblongata) را تشکیل می دهد.

 

 

 

سلول های سازنده ی دستگاه عصبی

 

سیستم عصبی از دو نوع سلول ساخته شده است:

یکی سلول های عصبی که نورون(neuron) نامیده می شوند. دیگری سلول های نوروگلیا(neuroglia) که در بین سلول های عصبی قرار گرفته و مانند بافت همبند عمل حفاظتی دارند. نوروگلیاها به چهار دسته تقسیم می شوند:

 

۱- سلول های میکروگلیا(microglia) ٬ عمل بیگانه خواری(phagocytose) انجام می دهند.

۲- سلول های الیگودندروگلیا(oligodendroglia) ٬ در سیستم اعصاب مرکزی غلاف میلین(myeline) را می سازند. در صورتی که غلاف میلین اعصاب محیطی از سلول های شوان(Schwann) ساخته می شود.

۳- سلول های آستروسیت(astrocyte) ٬ ستاره ای شکل می باشند و عمل نگهدارنده دارند و جای نورون های از بین رفته را پر می کنند. در سد خونی و متابولیسم هم به کار می روند.

۴- سلول های اپندیمال(ependymal) ٬ سطح داخلی حفرات مغز و نخاع را می پوشانند ٬ این سلول ها مژک هایی دارند که عبور مایع مغزی نخاعی را آسان می کنند.

 

 

نورون ها از دو قسمت ساخته شده اند. یکی تنه یا جسم سلولی(cell body) و دیگری استطاله های پروتوپلاسمی که زائده (process) نامیده می شوند. تنه ی سلولی به شکل های مثلثی ٬ دایره ای و ستاره ای می باشند. استطاله ها دو نوع هستند ٬ یکی استطاله های کوتاه و ظریف که آنها را دندریت(dendrite) می نامند. کار دندریت ها گرفتن و رسانیدن امواج عصبی به تنه ی نورون می باشد. دیگری استطاله های بلند که آنها را آکسون(axon) می گویند ٬ امواج عصبی از تنه ی سلولی به وسیله ی این آکسون ها به خارج از نورون منتقل می شوند.

 

شکل های مختلف سلول های عصبی

 

نقاطی از تنه ی سلول عصبی که دندریت و یا آکسون منشعب می گردد ٬ قطب(pole) نورون نامیده می شود. در  بعضی از موارد دندریت و آکسون باهم از یک نقطه ی تنه ی سلول عصبی جدا می شوند که در این صورت آن را نورون یک قطبی می نامند. در موارد دیگر دندریت ها و آکسون از دو یا چند نقطه ی تنه ی سلول منشعب می شوند که در این صورت نورون را دو و یا چند قطبی می نامند.

 

 

فضای بین سلولی

فضای بین سلولی یا خارج سلولی ٬ فضایی است که بین سلول های دستگاه عصبی قرار دارد ٬ در این فضا مایع مغزی نخاعی جریان دارد.

 

تقسیمات دستگاه عصبی

دستگاه عصبی شامل دو قسمت است ٬ یکی دستگاه مغزی نخاعی و دیگری دستگاه اعصاب محیطی و گانگلیون ها.

 

دستگاه مغزی نخاعی(cerebrospinal system)

این قسمت موجب حس و حرکت موجود می شود و ارتباط آن را با محیط داخل و خارج برقرار می کند.

 

اعصاب محیطی(peripheral nerves)

شامل ۳۱ جفت اعصاب نخاعی است که از نخاع شروع می شوند و ۱۲ جفت اعصاب مغزی که از مغز منشا می گیرند.

 

اشتراک گذاری مطلب

تاکنون یک نظر ثبت شده است.

  1. چرا دست قطع شده بعد از پیوند کردن دوباره درست کار میکند؟درحالی که نیورون های وی از بین رفته و نیورون بعد از از بین رفتن دوباره به وجود نمیاید.

ایمیل شما آشکار نمی شود

نوشتن دیدگاه

تمام حقوق مادی , معنوی , مطالب و طرح قالب برای این سایت محفوظ است - طراحی شده توسط پارس تمز